Vítejte na webových stránkách klubu

SK Liberec Handball

Příští zápas

Mladší žáci příjemně překvapili na letošním PHC

Již tradičně během Velikonoc se uskutečnil celosvětový turnaj Prague Handball Cup, který přivítal několik stovek týmů z různých zemích světa. Turnaj se odehrál ve 42 halách. Kluci v základní skupině narazili na týmy IK Sävehof IV, ŠKP Bratislava, Talentul Este Cheia, TJ Lokomotiva Louny, TJ Nový Jičín a Házená Mělník. Hrací systém byl 2x15 minut a týmy, které se umístili, ve skupině, na prvních 3 místech postupovali do A skupiny, a poté do play off, týmy na 4. - 7. místě čekal boj v B play off.

Základní skupina

Liberec Handball – IK Sävehof IV 13:13 (7:6)

Letošní PHC pro nás začal zápasem se soupeřem ze Švédska. Začátek zápasu jsme lehce zaspali, ale poté kluci přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a dlouho si udržovali mírné vedení. Sävehof poté otočil skóre díky přesilové hře 6na4, ale ani to nás nezlomilo a díky výborné osobní obraně jsme se, opět, dostali do vedení, 30. minuta 13:12. Bohužel se nám nepodařilo ubránit poslední útok a museli jsme se spokojit s remízou, která byla, vzhledem k vyrovnanému průběhu, naprosto zasloužená.

Liberec Handball – ŠKP Bratislava 13:16 (6:9)

Další zápas nás čekal se slovenskou Bratislavou. Kluci pokračovali ve velmi bojovném výkonu, který nastavili už ve svém prvním zápase a po celý zápas byli našemu soupeři více než vyrovnaným soupeřem. Bohužel jsme si v každém poločase vybrali slabší chvíle, kdy jsme dlouho neskórovali a Bratislavští tyto úseky vyhráli v poměru 3:0, což rozhodlo o jejich vítězství.

Liberec Handball – Talentul Este Cheia 12:10 (9:6)

Ve třetím zápase se kluci dočkali prvního vítězství na turnaji. Rozhodující fáze zápasu přišla mezi 10. – 14. minutou, kde kluci nepovolili svému soupeři skórovat a sami zatížili konto soupeře 5 brankami. Druhý poločas se nám, bohužel, nepovedl dle představ a do poslední chvíle jsme se strachovali o vítězství v zápase. Kluci to ale ubojovali. Obrovskou pochvalu zde zaslouží Jirka Bartoš, kterému se tolik nedařilo v zakončení těch nejjasnějších šancí, ale sám si, za stavu 11:10, stoupl sebevědomě na značku 7m hodu a proměnil ho.

Liberec Handball – TJ Lokomotiva Louny 12:17 (6:10)

Nejlepší výkon si kluci přichystali na poslední zápas 1. hracího dne. Ačkoliv skóre vypadá celkem jasně ve prospěch našeho soupeře, byl to velmi běhavý a bojovný zápas. Trochu nám utekla prostřední pasáž prvního poločasu, nicméně to kluky nezlomilo, ale naopak. Zápas ještě zdramatizovali, ale fyzické síly hráli ve prospěch našeho soupeře, který zlomil náš odpor ve druhém poločase. Nepřestali jsme bojovat a k vidění byli neuvěřitelné zákroky Vojty Knoba v brance a překrásná spolupráce dvojice Šíma Pavlů – Jirka Bartoš, kdy prvně jmenovaný naslepo nahrával Jirkovi na pivota, ten předvedl krásné zpracování do jedné ruky a nekompromisní zakončení.

Liberec Handball – TJ Nový Jičín 17:13 (10:5)

V sobotu jsme pokračovali v zápasech ve skupině a jako první nás čekal Nový Jičín. Kluci do zápasu nastoupili výborně a po polovině prvního poločasu svému soupeři odskočili na 5brankový rozdíl, 12. minuta 8:3. Ve druhém poločase jsme pokračovali dále v bojovném výkonu a ve 24. minutě svítil na světelné tabuli stav 17:10 v náš prospěch, který soupeř už jen zmírnil. Bohužel zde bylo potřeba vytknout klukům obrovské množství neproměněných šancí (4x 7m hod, 3x trhák, několik proskoků), nicméně vše odčinili vynikajícím přístupem k zápasu.

Liberec Handball – Házená Mělník 25:11 (10:6)

Do posledního zápasu kluci nastoupili velice vlažně, za což si o poločasové přestávce vyslechli zaslouženou kritiku, že takový výkon se od nich rozhodně nečeká. Domluva očividně zafungovala a ve druhém poločase jsme kluky začali poznávat, protože se prezentovali bojovnou a rychlou házenou, která nás, v dosavadním průběhu turnaje, zdobila.

Celkově jsme tedy ve skupině získali velmi pěkných 7 bodů, které stačili na konečné 4. místo. Vzhledem k tomuto umístění nás čekal boj ve skupině B, která se hrála jako play off.

B play off

Liberec Handball – Sokol Vršovice 17:10 (8:7)

V prvním zápase play off jsme narazili na pražský tým Sokolu Vršovice. Kluci do zápasu vstoupili velice dobře a brzy si vypracovali vedení 6:2. Kdo si ovšem myslel, že je hotovo, velice se mýlil. Kluci, jakoby, úplně přestali hrát, čehož náš soupeř dokonale využil a v 15. minutě vyrovnal stav zápasu na 7:7. Naštěstí poslední slovo měli naši kluci, když 2 vteřiny před koncem poločasu dokázali vstřelit branku. Nicméně o poločasové pauze si vyslechli zaslouženou kritiku za svůj vlažný přístup v obraně i útoku. Ve druhém poločase se obraz hry zcela změnil, kluků bylo najednou plné hřiště, vrátili se ke svému výkonu, na který jsme byli zvyklí a svému soupeři, téměř, nic nedovolili a zaslouženě postoupili dále.

Liberec Handball – Tatran Litovel 18:20 (7:10)

Opět nádherný zápas ze strany kluků, který, bohužel, pro nás byl i posledním na turnaji. V základní sestavě jsme nastoupili se 6 hráči, kteří byli limitování drobnějším nebo vážnějším zraněním. Nicméně to na nich nebylo vůbec vidět a chuť postupu byla obrovská. Do 10. minuty jsme se soupeřem drželi krok, bohužel poté jsme prohráli posledních 5 minut poměrem 1:3 a Litovelští tak byli blíže k postupu. Kluci se ovšem nevzdávali a ani za stavu 10:15 nepřestávali bojovat. Podařilo se nám zápas ještě zdramatizovat, ale fyzické síly ke konci při osobní obraně chyběli a Litovelští dovedli zápas do vítězného konce.

Zhodnocení turnaje:

Letošní působení kluků na PHC nelze, až na drobné výjimky, hodnotit jinak, než pozitivně. Kluci odehráli skvělá utkání, ve kterých si museli sáhnout na hranici, někteří až hluboko za ni, svých možností. Předváděli jsme rychlou a bojovnou házenou a ve všech zápasech, které jsme nedokázali vyhrát, jsme soupeřům byli rovnocenným protivníkem. Všichni kluci, kteří do turnaje zasáhli, ukázali od začátku sezony zlepšení, ale turnaj jim také ukázal, na čem musejí do budoucna zapracovat, aby mohli být ještě lepšími.

Ve skvělých výkonech se předháněli oba brankáři, Jirka Šefčík a Vojta Knob. Jirka má za sebou, v pozici brankáře, necelou první sezonu, ale v mnoha zápasech ukazuje velký potenciál. Vojta začal chytat před pár týdny, ale jeho výkony byly výtečné, a pokud ještě poroste, i on by mohl být velkým přínosem. David Jeřábek se vrátil po zranění zápěstí a nějaký čas se hledal. Nicméně se našel na pozici levého křídla, kde se mu velice dařilo. Na Davidovi je vidět, že ho dlouhodobé zranění lehce poznamenalo a má v sobě zábranu, kterou určitě postupem času odbourá. Mates Fišer ohromně překvapuje, jak herně dokázal během jedné sezony vyrůst. Začíná být velkým postrachem obran a jeho tah na branku je výborný. Určitě u něho zapracujeme ještě na odstranění některých drobných chybiček, které jeho výkony trošku kalí. O Šímovi Pavlů asi není potřeba nikterak dlouze mluvit. Svými výkony, opět, potvrdil, že to je tahoun celého mužstva a na hřišti nechá vše, aby se vyhrálo. Jirka Bartoš začíná velmi mile překvapovat na pozici spojky, kde si skvěle rozumí s křídly, které má vedle sebe. Dále se přestává bát střílet a vzít zodpovědnost do svých rukou, což dokázal v zápase proti Rumunsku. Alex Hrabák ukazoval velmi kvalitní zakončení z pozice křídla, když se ovšem dostal na spojku, začal až moc vymýšlet, nicméně v obranné hře se nebál postavit vyspělejším protihráčům. Alex se nebál chodit do zakončení, i když nebyl vždy úspěšný, tak ho to neodradilo. Postupem turnaje rostl výkon Štěpána Svobody, který se dokázal několikrát prosadit na pozici pivota a zlepšoval i svoji obrannou hru. Honzík Zikeš střídal post křídla a střední spojky. Na obou postech si vedl velice dobře a hlavně jeho obrana byla výborná. Ondra Židek určitě v zápasech pozitivně překvapil trenéry, ovšem bude muset více poslouchat ohledně střelby a větší dravosti. I když je teprve prvním rokem mladší žák, je potřeba, aby se nenechal odradit neúspěšnou střelbou. Luky Lopatka i Štěpán Smeták ukazují, že se za svůj krátký čas dokázali herně posunout a nechávají se strhnout bojovností a výkony svých spoluhráčů, kterým se snaží vyrovnat.