Prague handball cup 2024

Tradičně na Velikonoce připadá jeden z nejoblíbenějších turnajů v roce – Prague handball cup 2024. Ten letos připadl na termín 29.3.-1.4.2024. Turnaje se zúčastnilo 685 týmů z 23 států. Pragáč je hlavně o tom, aby se pořádně utužil kolektiv, aby si kluci zahráli kvalitní zápasy s mezinárodní konkurencí a aby si hlavně užili skvělé 4 dny v Praze všichni spolu. Letos vyšlo počasí přímo fantasticky, což velmi přispělo k tomu, že atmosféra Pragáče byla opravdu parádní.

MLADŠÍ DOROST

Komentář Ondry Harbicha k působení mladších dorostenců na PHC 2024:

„V základní skupině jsme změřili síly s týmy SK Žeravice, SG Vorpommern (GER), HSG Eckbachtal (GER), ŠKP Bratislava (SVK) a Üllői KSE (HUN).

Hned v prvním zápase jsme narazili na vedoucí celek 2. ligy moravské skupiny, Žeravice a zápas byl od začátku až do úplného konce vyrovnaný. Ve druhém poločase nám soupeř utekl až na rozdíl 3 branek, ale kluci nepřestali bojovat, a i díky vysunuté agresivní obraně jsme dokázali skóre otočit. Bohužel v posledních vteřinách soupeř vyrovnal na konečných 15:15.

V následujících zápasech proti německým soupeřům jsme byli lepším týmem na hřišti. V prvním případě jsme sice nevstoupili do zápasu ideálně, ale postupem času jsme náš výkon zlepšili a dovedli zápas do vítězného konce. Ve druhém se nám naopak vstup do zápasu povedl na výbornou. Ve druhém poločase dostali větší prostor hráči z lavičky, a i přes několik jednoduchých chyb, které v zápase udělali, udrželi náskok z prvního poločasu.

Poslední dva zápasy základní skupiny přinesly vyrovnané a krásné bitvy s různými konci. V prvním případě jsme odehráli naprosto rovnocennou partii se slovenskou Bratislavou. V tomto zápase rozhodovaly o výsledku ty nejmenší detaily. Bohužel my jsme udělali o pár chyb více, neproměnili nějaké vyložené šance, a díky tomu soupeř slavil vítězství o jedinou branku. Do posledního zápasu jsme vstoupili s obrovskou motivací sebrat body dosud neporaženým Maďarům. Od úvodních minut byla vidět na všech hráčích velká chuť a příkladné nasazení uspět. Podle toho též vypadal náš vstup, kdy jsme soupeře zaskočili vysunutou obranou 3:3. Postupem času se zápas vyrovnal a ve druhém poločase převyšovali střelce gólmani obou týmů. V poslední minutě jsme ztráceli jednu branku. Opět jsme vysunuli obranu na agresivní systém 3:3, získali dvakrát míč a stav otočili v náš prospěch a utkání tak snově vyhráli. Ze základní skupiny jsme postoupili ze 3. místa s bilancí 3 výher, 1 remízy a 1 prohry.

V nadstavbové skupině jsme změřili síly s týmy HC Novi Beograd (SER) a RK Sviš (SLO).

V prvním zápase jsme předvedli další vyrovnanou partii proti silově lépe vybavenému soupeři. Bohužel jsme ve druhém poločase doplatili na slabší koncovku (4 neproměněné vyložené šance v posledních 5 minutách) několik jednoduchých technických chyb, díky čemuž nás soupeř porazil.

Ve druhém zápase nás čekali Slovinci, kteří měli ve svých řadách výborně dynamicky i silově vybavené hráče. My jsme ale do zápasu vstoupili bez sebemenšího respektu a po celý první poločas byli tomuto soupeři naprosto rovnocenným protivníkem. I po prostřídání sestavy jsme nepřestávali bojovat, a kdybychom proměnili více svých šancí, byl by výsledek tohoto zápasu rozhodně vyrovnanější.

Celkově však hodnotím naše vystoupení velmi pozitivně. Odehráli jsme 7 těžkých utkání, ve kterých jsme získali cenné zkušenosti. Zápasy, ve kterých jsme prohráli, tak jsme rozhodně nepropadli a nebyli horším týmem, ale chyběl nám v nich větší klid v koncovce a lepší vyřešení herních situací. V obraně nám velmi dobře fungovaly vysunuté systémy 1:5 a 3:3, ze kterých jsme dokázali střílet jednoduché branky z rychlých útoků. V útoku jsme se dokázali prosadit jak ze střední vzdálenosti, tak i ve hře 1:1. Kde jsme trochu zůstali za očekáváním, tak to je střelecká úspěšnost křídel.

Všichni hráči zaslouží velkou pochvalu za své nasazení a přístup ke všem zápasům. Za zmínku stojí vyzdvihnout výborná obranná hra dvojice I. Viktor a V. Knob, nebo čtyři zákroky v jednom útoku Š. Hurycha.

V neposlední řadě bych chtěl poděkovat za skvělou podporu v zápasech od našich fanoušků, mladších spoluhráčů a ostatních týmů. Díky nim jsme předváděli výkony na hraně, a možná i za hranou svých možností.“

Výsledky mladších dorostenců na PHC 2024:

STARŠÍ ŽÁCI

Komentář Patrika Matuly k působení starších žáků na PHC 2024:

"Na turnaj jsme nejeli s očekáváním, že bychom mohli usilovat o vysoké příčky. Šlo nám spíše o to, turnaj si užít a prověřit tým bez třech hráčů, o které se tým může ve většině případů opřít.

Zápasy ve skupině byly jako na houpačce. Měli jsme silné momenty, ale převládaly bohužel ty slabé. V obraně jsme byli často velmi pasivní a v útoku jsme dělali spoustu technických chyb, které pramenily ze zbrklosti, protože si najednou hráči uvědomili, že jsou na hřišti oni, a že tu práci za ně nikdo neudělá. V základní skupině jsme získali pouze 2 body za dvě remízy, což byl i v tomto složení velký neúspěch. Upřímně si myslím, že tým i v tomto složení měl na to, abychom ze skupiny postoupili. To se nestalo, a tak nás čekal „béčkový“ pavouk.

Hned v prvním zápase jsme narazili na fyzicky vyspělý tým z Rakouska, se kterým jsme zvládli dlouho držet krok, ale zápas jsme bohužel prohráli, a tak pro nás turnaj skončil velmi brzy.

Celkově turnaj, co se herní stránky týče, moc pozitivně nehodnotím, musíme pracovat na správném tlaku mezi obránce, na zakončení a bohužel i na banalitách, jakou jsou třeba přihrávky a chytání míče."

Výsledky starších žáků na PHC 2024:

MLADŠÍ ŽÁCI

Komentář Michala Hájka k působení mladších žáků na PHC 2024:

„Já osobně jsem se na Pragáč strašně těšil, je to jeden z mých nejoblíbenějších turnajů v roce.
Vzhledem k tomu, že letos i počasí vyšlo báječně, tak nic nebránilo tomu, aby to byl velice podařený ročník.

Na PHC mi primárně jde o to, abychom se prezentovali jako Tým s velkým T. A to ne pouze na hřišti, ale hlavně po všech ostatních stránkách. A to si myslím, že se nám povedlo na výbornou. Velikonoční prázdniny jsme si v Praze opravdu užili. Musím říct, že s klukama nebyl jediný problém, panovala v týmu skvělá nálada, měli jsme i skvělé rozlosování. Ve volném čase jsme jeli podporovat ostatní kategorie, v sobotní večer jsme zašli na Matějskou. Zkrátka jsem velmi rád za to, jakým dojmem se náš tým v Praze prezentoval.

Co se týče sportovní části, tak Pragáč hodnotím taky kladně. Pro mě je hranice úspěchu postup, či nepostup ze základní skupiny. V prvním zápase na turnaji jsme nastoupili proti německému SG Verpommern. V zápase nám skvěle fungovala obrana, kluci byli velmi dobře na zápas připraveni a byli odhodlání na hřišti nechat maximum. Hlavně díky tomu, že jsme chtěli více vyhrát než soupeř, tak jsme vyhráli. Stejný přístup se nám bohužel nepovedl ve druhém zápase. Trvalo nám, než jsme se do zápasu dostali. Fyzicky vyspělejší soupeř z Ukrajiny nás přetlačil. Na poslední zápas pátku nás přijelo podpořit spoustu rodičů a i mladší dorostenci se staršími žáky. Kluky to neskutečně nakoplo a Šťáhlavy jsme přejeli. První sobotní zápas jsme odehráli s pozdějším vítězem skupiny ze Slovinska. V zápase jsme rychle vedli, ale pak přišel bohužel dlouhý výpadek, kdy jsme nebyli schopni vstřelit branku. To kluky položilo. V těchto fázích zápasu se dopouštíme zbytečných chyb, které pramení z přemíry snahy a ze snahy to urvat hned sám na sebe. Nevěříme systému hry, který bychom chtěli hrát. Po poločase jsme se sice opět zvedli a na soupeře mohutně tlačili, nicméně jsme už Slovince nestihli docvaknout. Před posledním zápasem skupiny proti Olomouci bylo jasné, že kdo vyhraje, ten postupuje. Na zápas jsme se skvěle namotivovali a od prvních minut byla vidět naše převaha na hřišti. Skvěle jsme se podporovali, zápasem jsme přímo žili. Pomohli nám i dorostenci, kteří nám přijeli fandit. V zápase jsme se prezentovali přesně tím, co po klucích chci. Rychlá házená, s důrazem soubojů 1 na 1 a následným vyřešením vzniklé situace. Hráli jsme týmově, zachytali nám gólmani a o postupu ze skupiny nebyl pochyb.

V nedělní ráno, kdy jsme začínali nadstavbovou skupinu, zůstali kluci asi déle v postelích. V zápase proti Dobele, kdy nám šlo víceméně o všechno, jsme bohužel neměli takový přístup, jaký bychom měli mít. V prvních minutách působili kluci velmi vlažně. Když na hřišti není oheň, tak se do zápasu strašně těžko dostává. A nám se to za celý zápas nepovedlo, což mě velmi mrzí, protože tohoto Lotyšského soupeře, jsme mohli porazit rozdílem třídy, kdyby byl přístup takový, jaký by měl být. Stejný, jako třeba proti Olomouci. Nicméně do posledního zápasu jsme šli ještě s nadějí, že můžeme postoupit. A tak nažhavení bylo opět velmi dobré. Bohužel nám zápas z mého pohledu moc nevyšel. Spojky nedokázali dostatečně využívat našich křídel, které měli na brankovišti spoustu prostoru. Zápas jsme nakonec prohráli, ale mohli jsme odcházet s hlavou nahoře a s pocitem, že jsme pro výhru udělali maximum.

Celkově tedy turnaj hodnotím více než kladně. Neměli jsme vůbec jednoduchou skupinu, dokázali jsme z ní postoupit, ačkoliv postoupit mohl opravdu kdokoliv. Radost mi dělal náš herní projev, a to jak v útoku, tak i v obraně. Začíná se nám zúročovat dlouhodobá práce na tréninku při nácviku postupného útoku. Ještě musíme více zapracovat na využívání křídleních prostorů, protože až začneme využívat právě i křídelní prostory, budou mít opět více prostoru naše nebezpečné spojky. Dále musíme hodně zapracovat na zklidnění hlav hráčů, když zrovna taháme za kratší konec. Potřebujeme hráče uklidnit, dostat se zase do nějakého flow a hrát tu naší hru, která nám funguje. Věřím, že až zapracujeme ještě na těchto věcech, tak se staneme ještě silnějším týmem. Suma sumárum chci ale kluky do jednoho za turnaj pochválit a poděkovat jim, že jsou tak supr. Užil jsem si to na maximum a věřím, že i oni.“